2011. évi adóváltozások összefoglalása

Kedves Együttműködő Partnerek!
Ezúton szeretném tájékoztatni az új, illetve módosított fontosabb közteherváltozásokról, melyek a 2011. évi adó illetve járulékfizetési kötelezettségeket érintik.

1. Minimálbér-változások

2011. január 1-től a minimálbér összege 73 500 Ft-ról 78 000 Ft-ra emelkedett. A garantált bérminimum, mely a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetőleg középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállaló garantált bérminimuma a teljes munkaidő teljesítése esetén 94 000 Ft. Amennyiben a munkakör nem igényel középfokú szakképzettséget és ez a munkaszerződésben is szerepel, akkor alkalmazható a 78 000 Ft-os minimálbér összege.

2. Személyi jövedelemadóban történt változások

2011. január 1-től a személyi jövedelemadó mértéke egységesen 16 %, ami a felbruttósítás előtti jövedelemre vetítve 20,32 %-nak felel meg.
Megszűnt az adóterhet nem viselő járandóság fogalma. Ez a korábbi szabályok szerint olyan adóköteles jövedelmet jelentett, amelyet az összes jövedelem kiszámítása során figyelembe kellett venni, de a rá jutó adót nem kellett megfizetni, viszont magasabb adósávba tolhatta a magánszemély jövedelmeit (például: nyugdíj, GYES).
A családi kedvezmény már egy gyermek után is érvényesíthető, és megszűnt az érvényesíthetőség felső jövedelmi korlátja. A kedvezményt adóalap-kedvezményként lehet érvényesíteni a korábbi adókedvezmény helyett. A családi kedvezményt a házastársak együtt - vagy közülük a kereső - vehetik igénybe. Egy és két eltartott esetén havonta és kedvezményezett eltartottanként 62 500 Ft-tal, legalább három eltartott esetén pedig havonta és kedvezményezett eltartottanként 206 250 Ft-tal csökkenthető a bruttósított összevont adóalap.
Az adójóváírás a bér adóalap-kiegészítéssel növelt összegének 16 %, de jogosultsági hónaponként legfeljebb 12 100 Ft. Az adójóváírás teljes egészében akkor érvényesíthető, ha a magánszemély összes jövedelme az adóévben nem haladja meg a 2 750 000 Ft-ot.
A magánszemélynek az ingatlan bérbeadásból származó jövedelmét minden esetben - ha nem egyéni vállalkozóként bérbeadó - összevont adóalapja részének kell tekintenie, és önálló tevékenységből származó jövedelemként kell adóznia utána.
A béren kívüli juttatások értékének 1,19-szorosa után a munkáltatónak kell 16 % személyi jövedelemadót fizetnie (pl.: üdülési csekk, iskolakezdési támogatás, helyi utazásra szolgáló bérlet, meleg-étkezés havi 18 000 Ft-ig, munkáltató által fizetett internethasználat havi 5 000 Ft-ig).
A közalkalmazotti illetménypótlék számítási alapja 20 000 Ft.

3. A társasági adóban történt változások

2011. január 1-től a 10 %-os adókulcs - feltétel nélkül - az adóalap 500 000 000 Ft-os összegéig alkalmazható. Az ezt meghaladó részére a társasági adó kulcsa továbbra is 19 %. Az adóelőleg kiegészítés árbevételi értékhatára 50 millió Ft-ról 100 millió Ft-ra nőtt 2010. december 16-tól.

4. Ágazati különadó

Az adókötelezettség háromféle tevékenységre áll fenn: bolti kiskereskedelem, távközlési tevékenység, távhőszolgáltatás (2008. évi LXVII. tv szerint). Az adó mértéke távközlési tevékenység esetén az adóalap 100 millió Ft-ot meg nem haladó része után 0 %, 100 - 500 millió Ft között 2,5 %.

5. Helyi adót étintő változások

2011. január 1-től megszűnik két helyi adónem, a vállalkozások kommunális adója és az üdülőépület utáni idegenforgalmi adó.

6. A járulékfizetési kötelezettséget érintő változások

A munkavállaló által fizetendő egyéni nyugdíjjárulék 9,5 %-ról 10 %-ra nőtt.
Az egyéni nyugdíjjárulék-alap felső határa napi 21 000 Ft-ra, évi 7 665 000 Ft-ra emelkedett.

NUMITOR MMIV Kft
1067 Budapest, Eötvösi utca 9.

Forrás: Civilia Világa 2011/1