HOGYAN SPÓROLHATUNK EGYSZERŰEN?
Néhány gondolat a költséghatékonyságról

A non-profit szervezetek többségének egyik alapelve az, hogy pénzügyi eszközeinek a lehető legkisebb hányadát fordítják saját működésükre. Természetesen nem szabad, hogy ez a fajta felfogás az eredményesség és a hatékonyság kárára menjen.

De nemcsak ezen szervezetek, a vállalkozások és a családok mindennapjaiban is fontos szerepet játszik a költséghatékonyság. Nem elegendő a pénzügyek megfelelő kezelése napi szinten oda kell figyelnünk az olykor lényegtelen apróságnak tűnő dolgokra azért, hogy a lehető legkisebb költséggel tudjuk működtetni szervezetünket.

Az irodai munka számos lehetőséget ad a pazarlásra, ezért fontos, hogy tudjuk hol keletkezhet felesleges többlet kiadás és hogyan tudunk tenni ezek megszüntetéséért.

Felsorolunk néhány ötletet a költségek csökkentésére

• Energiatakarékos kompaktfénycsöveket vásároljunk. Feleslegesen ne kapcsoljunk villanyt, amikor csak lehet használjuk a természetes fényt.
  • Ha az irodában valaki hosszabb időn keresztül nem dolgozik a számítógépén, távolléte idejére kapcsolja ki azt. Az irodában lévő hosszabbítókat se felejtsük el lekapcsolni, lekapcsoltatni.
  • Figyeljünk az iroda klímájára, ne fűtsük, ne hűtsük túl az irodát.
  • Az irodai jegyzetelésre és belsős anyagok nyomtatására használjunk újra papírt (olyan papír, aminek az egyik oldalára már lett írva vagy nyomtatva).
  • Amikor csak lehetséges inkább fénymásoljunk, mint hogy nyomtassunk. Ehhez szükséges a rendszeresen használt sablon dokumentumok nyomtatott verziójának megőrzése.
  • Rövidebb dokumentumokat nyomtatás nélkül, gépről olvasva tanulmányozzunk. Illetve a fontosabb dokumentumokat interneten keresztül továbbítsuk a kollégáknak és ne papíron. Valamint belsőhasználatra, amennyiben lehetséges nyomtassunk A/5 formátumban.
  • A telefonáláson is sokat megspórolhatunk, ha több típusú telefont üzemeltetünk az irodában a különféle szolgáltatók egymásétól eltérő kedvezményes csomagjaival valamint internettelefon használatával.
  • A mobiltelefonokat ne töltsük indokolatlanul sok ideig, töltőjüket ne hagyjuk a konnektorban.
  • A fénymásolót és egyéb hozzá hasonló irodatechnikai eszközöket, amikor nem használjuk, kapcsoljuk készenléti állapotba, hosszútávon így jóval kevesebbet fogyaszt.

Fontos, hogy mindig gondolkodjunk költséghatékonyan, ne csak az irodaszerek vásárlásakor.
Bámulatos, hogy milyen eredménnyel jár, ha a részletekre is odafigyelünk.

N. M.

Forrás: Civilia Világa 2010/1