Zöld munkahely, zöld iroda

Életünk, hétköznapjaink nagy részét munkahelyünkön töltjük, miért ne tehetnénk barátságosabbá, otthonosabbá a munkahelyi környezetünket. Néhány apró tippel és a kollégákkal közösen kellemes teret alakíthatunk ki, ami akár az ügyfelek elégedettségét és rokonszenvét is kiválthatja. Legkönnyebb dolgunk egy irodában lehet, ahol minden adott ehhez az akcióhoz. Szándékunk előtt azonban nem árt terveinket és ötleteinket megbeszélni a főnökünkkel, aki remélhetőleg értékelni és támogatni fogja törekvéseinket. Érveljünk szándékunk mellett, hogy ha mindenki tudatosan részt vesz a környezettudatos iroda kialakításában, azzal nem csak a kollégáink közötti csapatszellem lesz erősebb, de az iroda fenntartásának költségeit is jelentősen csökkenthetjük. Ha kollégáink is látják milyen lelkesek vagyunk, valószínűleg mindenkinek kedve támad besegíteni a "zölddé" válás folyamatába.

Takarékoskodjunk az energiával!

• Szerezzünk be energiatakarékos izzókat, illetve folyamatosan cseréljük ki az elhasznált régi villanykörtéket.
  • Napi munkánk végeztével kapcsoljuk ki számítógépeinket, akár a konnektorból ki is húzhatjuk a hálózati csatlakozót.
  • Irodai gépeinket csak akkor kapcsoljuk be, ha valóban használni akarjuk azokat.
  • Ne fűtsük túl az irodát, használjunk állítható termosztátot.
  • A vízcsapot ne hagyjuk csöpögni.
  • Gyűjtsük szelektíven a szemetet. A közös gyűjtögetéssel kollégáinkat is "megfertőzhetjük" így a jó példa hamar tovább fog terjedni.

Irodai infrastruktúra

• Új gépek vásárlásánál részesítsük előnyben az energiatakarékosakat.
  • A régi, de még működő gépeket ne dobjuk ki, bizonyára vannak olyan szervezetek, amik szívesen használnák azokat.
  • Csökkentsük a papírfelhasználást: belső használatra újrapapírt, vagyis már a hátoldalára nyomtatott használjunk. Lehetőségeinkhez mérten dokumentáljunk mindent elektronikusan. A már nem használható papírokat szelektíven gyűjtsük.
  • Az irodai kellékek, írószerek vásárlásánál részesítsük előnyben a környezetbarát termékeket.
  • Munkába járásunkhoz részesítsük előnyben a tömegközlekedési eszközöket, vagy ha lehetőségünk van rá, járjunk kerékpárral dolgozni.

Az irodánk, mint életünk színtere

• Szerezzünk be zöld növényeket! Tisztítják a levegőt és a légkondicionáló berendezés használatát is a minimális szintre csökkenthetjük.
  • Ha munkatársaink belegyeznek, szerezzünk be egy akváriumot néhány hallal, vagy egy madárkalitkán néhány csendesebb hangú madárral. Az állatokról való közös gondoskodás akár a csapatszellemet is erősítheti.

T. M.

Forrás: Civilia Világa 2010/1