Szelektív hulladékgyűjtés és környezetvédelem

"A földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön" hangzik a jól ismert mondás, de vajon tudjuk mit jelent, milyen üzenetet hordoz számunkra? Napjainkban egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a gombaként növekvő és szaporodó szeméthegyekről, szennyezésekről szóló híradások. Születtek és születnek törvények, rendeletek, tilalmak a mérgező szemétdombok visszaszorítása érdekében, de ahhoz hogy valóban csökkenjen a számuk, nekünk is tennünk kell. Való igaz, a hatalmas gyáraknak és cégeknek valóban jelentős felelősségük a hulladéktengerek és légszennyezettség kialakulásában, a saját környezetünk élhetőbbé és szebbé tétele érdekében azonban mi magunknak is tennünk kell. Gondoljunk csak bele! Ki szeret a környékbeli hegyekben vagy egyszerűen az utcán sétálva a szeméthalmok között keringeni? Pedig csak egy kis figyelemért, tudatosságért és minimális fáradozásért cserébe valóban szebbé és kellemesebbé tehetjük környezetünket, lakóhelyünket és a Föld megóvásában is részt vehetünk.
A környezettudatos életmód egyik leghatékonyabb eszköze a szelektív hulladékgyűjtés. Ez a lehetőség már nem csak a városlakók kiváltsága lehet, hiszen már a legtöbb településen megtalálhatók az úgynevezett szelektív hulladékgyűjtő szigetek. Ezeken a helyeken legtöbbször fém, üveg, műanyag és papírhulladékoknak van helyük, gondosan elhelyezve azokat a tároló edényekben. A szelektív hulladékoknak azonban több fajtájuk van: papír, műanyag, üveg, fém, gyógyszer, zöldhulladék, elektronikai hulladék, olaj, fa, építési törmelék. A legtöbb háztartásban azonban a szelektív hulladékgyűjtő szigeteken található konténerek maximálisan eleget tesznek a szelektálás alapvető szabályainak.
A tény, hogy odafigyelünk környezetünkre és tudatosan megpróbáljuk óvni azt, nem ró ránk teljesíthetetlen feladatokat, fáradtságot, inkább kiváló szemléletformáló, életmódformáló hatása van.

Tippek, ötletek a környezettudatosabb életmódhoz

• A háztartási hulladék szelektív gyűjtéséhez nem szükséges több ezer forintos beruházás. Nem kell csillogó, több ezer forintos szeméttárolókat vásárolni, inkább keressünk néhány erősebb kartondobozt, amelyeket elrejthetünk lakásunk egy eldugott részébe.
  • A kartonszámra vásárolt ásványvíz helyett igyunk csapvizet. Ha nem bízunk a víz minőségében, szerezzünk be egy olcsóbb víztisztító berendezést. Néhány ezer forintos beruházással hosszútávra megkímélhetjük magunkat a PET palack - hegyektől, s a számtalan karton ásványvízre költött pénzünk is hamar megtérül egy ilyen berendezés használatával.
  • Ha mégis akad kidobásra ítélt PET palack a háztartásban, lapítsuk ki azokat, mielőtt kidobnánk, így helyet spórolunk meg.
  • Ha lehetőségünk van rá, az üzletekben vásároljunk visszaváltható palackokba töltött italokat.
  • Csökkentsük a papírhulladékot azzal, ha az üzletben kért felvágottat, zöldséget az általunk vitt műanyag hordozható dobozba kérjük.
  • Az újságárus pavilon előtt gondoljuk meg: Valóban szükségünk van arra az újságra? Az internet világában, már frissebb híreket, cikkeket is elolvashatunk, mint ami az akár aznapi sajtóban megjelent.
  • Napi bevásárláshoz használjunk vászonszatyrot, ezek nemcsak környezetkímélők, de egy-két ötlettel szebbé és divatossá is varázsolhatjuk őket.
  • Tisztítószerek vásárlásánál törekedjünk a környezetkímélő, természetes szerek megvásárlására. Sok esetben a tizedannyiba kerülő ecet is csodákra képes, a többszáz forintos vegyszer helyett.
  • Elhasznált elemeket, műszaki cikkeket a boltokban, áruházakban kihelyezett gyűjtőedényekben helyezhetjük el.
  • Gyermekeinket, családtagjainkat, ismerőseinket is tájékoztassuk, tanítsuk meg a környezettudatos életmódra, mutassunk példát és bizonyítsuk be, hogy nem kerül felesleges fáradtságba és megerőltetésbe környezetünk tisztaságának ügye.

T. M.

Forrás: Civilia Világa 2009/1