Az Európai Unió

EURÓPAI UNIÓ

Az 1992. február 7-én a hollandiai Maastricht városában aláírt Maastrichti Szerződés (hivatalos nevén Szerződés az Európai Unióról) teremtette meg magát az Európai Uniót (EU). 1992 előtt tehát az európai integráció összefoglalóan az Európai Közösségek elnevezéssel illethető, az Európai Unió kifejezés használata csak a Maastrichti Szerződés 1993-as hatályba lépése után indokolt.

Az Európai Unió már nevében is kifejezi a tagállamok lényegesen szorosabb együttműködését. Nemzetközi jogi értelemben az Unió nem önálló állam, politikatudományi szemszögből azonban mégis számos olyan jellegzetességgel bír, ami államszerű működésre vall. Van központja (Brüsszel), zászlója (királykék alapon 12 arany csillag), "himnusza" (Beethoven IX. szimfóniájából az Örömóda), önálló intézményei, a nemzetközi szervezetek esetében szokásosnál összetettebb költségvetése. Ma már létezik Európai Uniós állampolgárság is, igaz csupán a tagállami állampolgársággal párhuzamosan. Az EU fenntart külső képviseleteket a nem tagállam országokban. Az Unió egyes szerveinek jogában áll nemzetközi egyezményeknél aláíró félként részt venni. Az Uniónak ma már létezik saját belső jogrendszere. A monetáris unió és az egységes valuta, az euro megteremtése óta az Uniónak saját pénzneme is van, amely gazdasági jelentőségén túlmutatóan politikai, szimbolikus fontossággal bír.

Az Európai Unió belső szerkezetét tekintve három pillérből áll.

Folytatása következik...